2.12.2010

W czym żucie gumy pomaga dzieciom?

Niewiele jest rzeczy, które bardziej irytują nauczycieli niż żucie gumy podczas lekcji.

Okazuje się, że stres pedagogów jest zupełnie niepotrzebny, gdyż to właśnie dzięki tej prostej (i według co niektórych bardzo niegrzecznej) czynności, dzieci nie mają problemów ze skupieniem, w rezultacie czego mają lepsze oceny.

W jednej ze szkół podstawowych w Bawarii, uczniowie mają wręcz obowiązek żucia gumy podczas lekcji. Cel? Podciągnięcie słabych ocen.

- Nie dość, że żucie gumy samo w sobie jest zdrowe, to jeszcze pozytywnie wpływa na zachowania poznawcze – komentuje Wolfgang Ellegast z minister edukacji w Bawarii, gdzie przeprowadzany jest projekt pilotażowy.



Dyrektor szkoły, do której wprowadzono tę niecodzienną zasadę przekonuje, że żadne dziecko nie jest zmuszane do żucia gumy. Niemniej dyrekcja robi wszystko, aby zachęcić jak największą liczbę uczniów, by uległy temu zdrowemu nawykowi.

- To pomaga dzieciom skoncentrować się i radzić sobie ze stresem, głownie podczas sprawdzianów pisemnych. Warunkiem przyjemnej nauki jest to, aby uczniowie przychodzili do szkoły bez lęku i byli w niej szczęśliwi. Ponadto zachęcamy je do żucia gumy podczas przerw i zajęć – powiedział Hans Dasch, dyrektor szkoły.

Żucie gumy sprzyja również zdrowiu jamy ustnej, szczególnie po posiłkach, gdy niemożliwe jest, aby 70 dzieci w wieku od 6 dou 10 lat myło zęby w szkole.

Nie obyło się jednak bez ograniczeń. Nawiązując do umowy, którą dyrekcja zawarła po rozmowie z nauczycielami, dzieci muszą żuć gumę z zamkniętymi ustami i odpowiednio utylizować te zużyte.

W tym celu, każde biurko wyposażone jest w specjalny pojemnik udekorowany przez dzieci oraz lokalnych artystów motywami z pszczołami, biedronkami, ślimakami i tym podobnymi.

- Wszystkie dzieci szanują te zasady, nikt w szkole nie robi balonów, ani też nie przykleja gum do krzeseł. Uczniowie zachowują najlepsze maniery - twierdzi dyrektor szkoły, który również żuje w szkole gumę.

Ciekawe, czy projekt się sprawdzi. Wyobrażacie sobie polskich uczniów żujących gumę na matematyce?

Źródło: thelocal.de

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz