20.10.2015

Retromania

Moda zatacza koło. Od jakiegoś czasu projektanci lansują retro. Modne stały się ubrania z dawnych lat, nie te ze sklepów lecz z lumpeksów. Stare, dobrze uszyte, przerobione i oryginalne. Nikogo nie dziwi to, że są odwieczną inspiracją projektantów. Mogą oni podpatrzyć unikalne pomysły u dawnych wielkich kreatorów mody, ucząc się, jak dobrze zaprojektować strój.
W dzisiejszym poście chcę Wam opowiedzieć co nieco o modzie retro. Pomyślałam, że przyda Wam się to do nowego konkursu Ferosh właśnie na ten temat. Retro to ubrania i dodatki noszone w przeszłości, są charakterystyczne dla danej epoki, danego okresu czasu. Samo słowo retro dosłownie oznacza "wstecz" lub "w przeszłości", jest synonimem wyrazu "staromodny" lub "stary", często w znaczeniu "ponadczasowy", "klasyczny". 
Nie da się wymienić określonych kreacji w tym stylu. Jest ich naprawdę sporo więc mamy w czym wybierać. Jedni lubią lata 20 XXw. inni wolą 80. Miłośnicy tej mody inspiracji do stworzenia swoich kreacji szukają w starych filmach, ikonach mody, na blogach z modą z dawnych epok lub w starych czasopismach. 
Żyjemy w czasach, w których żaden projektant nie wie, w którą stronę iść. Brak im idei i określonego celu. Dlatego moda z dawnych epok powraca. Większość projektantów woli inspirować się przeszłymi kreacjami niż stworzyć coś zupełnie nowego. Nowość zawsze niesie ze sobą ryzyko. Nie wiadomo czy dana rzecz przyjmie się w społeczeństwie, czy nas zachwyci. Jeśli nie, projektant może wiele stracić, dlatego boi się podejmować ryzyko. 
Wiele kobiet jest miłośniczkami retro. Uwielbiają te ubrania za ich ponadczasowość. Kolekcjonują je. Fascynuje je wszystko co jest stare i unikatowe. Same na co dzień tak się ubierają. Swoje perełki znajdują w lumpeksach, na bazarach, w sklepach z modą vintage lub... dostają od babci! 
Retro to nie tylko moda, to styl życia. Wielu miłośników retro kocha stare przedmioty np. dawne samochody, telewizory, telefony. Lubią też dawne wzorce zachowań. 
Podsumowując, retro to ogromna sieć inspiracji, które sami możemy wykorzystać w naszych projektach. Warto pooglądać stare filmy, zerknąć na styl takich ikon mody jak Marilyn Monroe, Brigitte Bardot, Twiggy, Chanel lub Audrey Hepburn, podpatrzyć kreacje modelek na instagramie. Dostarczy nam to dużo nowych pomysłów na nasze projekty :)
I nie zapomnijcie wziąć udziału w konkursie Ferosh! Warto próbować. Przecież w końcu musi się kiedyś udać ;) 
Mam nadzieję, że post Wam się podoba :) Chcecie więcej takich postów? A może macie pomysł na następny? Piszcie w komentarzach. Dziękuję za każdą pomoc :) 

1 komentarz:

  1. Świetne! Zwykle jak czytam takie teksty są niemiłośernie nudne, a Twój jest ciekawy i można się wiele nauczyć.

    OdpowiedzUsuń