03.01.2016

Rysuj z JulaLou - Jak cieniować kredkami?

Dużo osób prosiło o tutorial dotyczący cieniowania. Pisaliście do mnie na Facebooku, na maila. Dlatego zrobiłam tutorial przedstawiający zupełne podstawy cieniowania - od zera. 

Na czym polega cieniowanie?

Cieniowanie to po prostu zaznaczanie światła i cieniu na rysunku - na każdym zdjęciu możemy określić z której strony pada światło. Jeśli rysujemy z głowy sami musimy wybrać. Cieniujemy, kolorując oświetlone miejsca jaśniejszymi kolorami, a zacienione ciemniejszymi, lub kierując siłą naciusku kredki - lżej lub mocniej.


Ćwiczenie #1

Ćwiczenie nie jest moim własnym pomysłem - kiedyś znalazłam je w internecie. Po środku założmy, że znajduje się światło - wokół rysujemy kule, jabłka, truskawki, co chcecie - nie muszą być idealnie równe. Czarną kredką lub miękkim ołówkiem zaznaczamy cień i światło, tak jak zrobiłam to ja.Ćwiczenie #2

Czyli cieniujemy jabłuszko kolorami :)

Ile kolorów jest potrzebne do cieniowania?

W sumie to da się cieniować nawet jednym - jednak jeśli użyjemy więcej odcieni, rysunek będzie wyglądał bardziej naturalnie. Do pokolorowania tego jabłka wystarczą kolory: czarny, ciemny czerwony, nieco jaśniejszy czerwony, jasny czerwony, pomarańczowy i  biały. 

Technika kolorowania

Ja najpierw cieniuję ciemniejszymi kredkami, przechodząc co najjaśniejszych. Niektórzy robią jednak na odwrót - sami popróbujcie i zdecydujcie, która wersja bardziej Wam odpowiada.
Kolorować możemy rysując kółkami, kreseczkami (długimi lub krótkimi) lub wieloma innymi technikami. Najgładziej pokolorujemy metodą kółeczek, elips.
P.S. Gładkie cieniowanie łatwiej uzyskać miękkimi kredkami (Koh I Noor Polycolor i Mondeluz, Derwent Coloursoft). Do włosów lepiej wybrać jednak twarde kredki (Faber Castell Eco).

Zaczynajmy!

Najpierw szkicujemy jabłko i zaznaczamy, skąd paca światło.


Jasnym czerwonym kolorujemy cały kształt.


Ciemnym czerwonym zaznaczamy krawędź i kolorujemy dociskając kredkę kawałek od krawędzi. Później kolorujemy "bliżej środka", coraz mniej dociskając kredkę.Czarną kredką kolorujemy wzdłuż krawędzi.


Jaśniejszą kredką zaznaczamy krawędź z drugiej strony i cieniujemy ze wszystkich stron - najpierw mocniej przyciskając kredkę i przechodząc do lekkiego dociskania.Jeszcze jaśniejszym czerwonym oraz pomarańczowym powtarzamy te czynności, kolorując coraz bliżej środka jabłka. Bardzo przydatną rzeczą jest biała kredka Derwent Coloursoft, którą możemy dokupić osobno. Bardzo dobrze miesza kolory i świetnie pokrywa - można jej używać jako blender.


Dobrze pokrywającą kredką kolorujemy od środka - w środku przyciskamy kredkę bardzo mocno, na zewnątrz lżej.Żeby jabłko "nie wisiało w powietrzu", zaznaczamy cień na dole.


 Jabłuszko gotowe! Jeśli za pierwszym razem nie wyjdzie, spróbujcie jeszcze raz, różnymi sposobami.

Dodam kilka swoich prac, żebyście mogli przyjrzeć się cieniowaniu:


Cieniowanie w projektach

Jeśli chcecie pokolorować element w projektach np. LillaLou, po prostu cieniujecie od krawędzi, tak jak cieniowałam jabłko:
Poprzedni tutorial:

Piszcie propozycje na kolejne tutoriale lub wybierajcie poniższe. Planuję tutoriale:
 • rysowanie sylwetki,
 • rysowanie nosa,
 • szkoła rysunku LillaLou.

4 komentarze:

 1. Przepiekne rysunki ! Swietne!
  Amiluna-art.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonimowy3:53 PM

  Zrób z tym nosem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy7:31 PM

  Ekstra

  OdpowiedzUsuń