08.10.2013

Anna Wintour - ikona stylu

Jeśli interesujecie się modą to na pewno wiecie kim jest Anna Wintour. Gdy słyszymy to nazwisko, pierwsze skojarzenia jakie nasuwają się na myśl to "Vogue", "Diabeł ubiera się u Prady".Anna Wintour urodziła się 1949 r. w Londynie. Obecnie jest redaktor naczelną amerykańskiego wydania magazynu Vogue.


Gdy miała 16 lat, zrezygnowała ze szkoły - wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracowała w redakcjach wielu czasopism. W 1985 roku została redaktor naczelną brytyjskiego wydania magazynu Vogue.

Anna Wintour dzięki swojej konsekwencji stała się ikoną stylu. W kwestii wygląda Wintour znana jest ze swojej niezmiennej od lat fryzury. O Annie Wintour słyszał praktycznie każdy, niezależnie od tego czy moda jest jego pasją czy nie. Być może to dzięki biograficznej książce, wydanej przez byłą asystentkę Wintour - Lauren Weisberger, która w swojej książce pt. "Diabeł ubiera się u Prady" opisała najciekawsze przygody i smaczki, które spotkały ją u boku Anny Wintour.

Dzięki Annie Wintour wielu projektantów tj. Vera Wang, Alexander McQueen weszło do wielkiego świata mody. Ikona stylu okryła także wiele fotografów, modelek i modeli.Anna Wintour swoją rozpoznawalną fryzurę zaczęła nosić w wieku 14 lat, od tamtej pory stale podążała za modą. Jej kariera od początku wiązała się z dziennikarstwem - pierwszym prawdziwym wyzwaniem była praca w redakcji kontrowersyjnego magazynu Oz.

W 1970 roku została asystentką wydawcy w magazynie Harper's Queen. W swojej pierwszej "prawidziwie modowej" pracy odkryła modelkę Annabel Hodin (dawną przyjaciółkę).

W 1975 roku Anna Wintour po kłótni z wydawcą magazynu Harper's Queen wraz ze swoim partnrem Jonem Bradshawem wyjechała do Nowego Jorku, gdzie objęła stanowisko młodszego dyrektora ds. mody w magazynie Harper's Bazzar. Jej kontrowersyjny i innowacyjny sposób myślenia nie spodobał się przełożonym, co spowodowało, że po 9 miesiącach Wintour została zwolniona.


Po odejściu z Harper's Bazzar, Wintour nie próżnowała zbyt długo. Jej ówczesny partner - Bradshaw, pomógł zdobyć jej stanowisko dyrektora mody w magazynie Viva. Był to kolejny krok w jej karierze. W 1978 magazyn Viva uległ kryzysowi i został zamknięty. Wintour w tym czasie zrobiła sobie dwuletnią przerwę, a następnie wróciła z podwójną siłą do pracy jako dyrektor ds. mody w magazynie Savvy. Dzięki świetnym, innowacyjnym sesjom Anna została zauważona przez Edwarda Kosnera.

Po pewnym czasie, doszło do spotkania Anny z redaktor naczelną amerykańskiego Vogue - Grace Mirabellą. Spotkanie raczej nie było udanym. Gdy ówczesna redaktor zapytała Wintour, jaką posadę chciałaby objąć w magazynie Vogue, Wintour bez zastanowienia stwierdziła, że posadę redaktor naczelnej.


Rok 1983 był rokiem wielkich zmian. Anna Wintour otrzymała pracę jako dyrektor kreatywny amerykańkiego Vogue. Rok później, ikona stylu wyszła za mąż, za psychiatrę dziecięcego Davida Shaffera. Kolejny rok przyniósł kolejne zmiany, Wintour została redaktor naczelną brytysjkiego wydania Vogue.
Dzięki niej wydanie brytyjskie, stało się dość podobne do amerykańskiego. Anna do tej pory jest uznawana za surową szefową. Wielu pracowników brytyjksiego wydania magazynu odeszło, tylko dlatego, że dowiedzieli się o zmieniającej się redaktor naczelnej.
Wintour długo nie zajmowała nowej posady, wróciła do Nowego Jorku i objęła stanowisko redaktor naczelnej magazynu House & Garden. Przez jej wątpliwe zmiany pismo zbankrutowało.


Kariera zawodowa Wintour od tego momentu nabrała obrotów. Niespodziewanie Wintour objęła stanowisko zastępcy redaktor naczelnej Vogue. W tym samym czasie na rynku pojawił się magazyn Elle, który stał się swoistą konkurencją dla znanego i cenionego Vogue. Wydawcy pragnęli zmian, których ówczesna redaktor się bała. Dzięki temu Wintour (zastępca red. nacz) mogła wykazać się pomysłowością - aranżowała nowatorskie sesje zdjęciowe z nieznanymi modelkami. Wychodziła poza schematy. Dzięki Wintour magazyn zaczął konkurować nie tylko z Elle, ale także z Harper's Bazzar czy Vanity Fair.


Kolejnym krokiem zapoczątkowanym przez Wintour było stworzenie pokrewnych wydań: Teen Vogue, Vogue Living, Men's Vogue.
Dzięki niej magazyn Vogue nabierał rozpędu. Anna otrzymywała wysokie premie w postaci prywatnego apartamentu, szofera i 50 000$ na ubrania. Z roku na rok, Wintour była coraz bardziej rozpoznawalna, stała się najbardziej wpływowym człowiekiem świata mody. Anna nie podąża za trendami, stała się wyznacznikiem stylu. Znana jest ze swojej drobiazgowości - wszystko musi być dopięte na ostatni guzik.

Ciekawostki o Annie Wintour:
  • Ma dwójkę dzieci z Davidem Shafferem - Charlesa oraz córkę Katherinę. 
  • Organizuje zbiórki pieniędzy na szczytne cele, organizuje akcje wspomagające walkę z AIDS. Motywacją do takich działań była śmierć jej przyjaciela Jona Bradshawna.
  • Każdy dzień Anny Wintour rozpoczyna się od gry w tenisa.
  • Ulubioną marką modową Anny jest Chanel. 
  • W 2003 roku ukazała się książka Diabeł ubiera się u Prady, napisana przez byłą asystentkę Wintour. 
  • Anna dla wielu jest autorytetem. Prywatnie uważana jest za zakmniętą w sobie, ambitną pracoholiczkę. 
  • Jest miłośniczką futer, przez co coraz częściej jest atakowana w kampaniach PETA. W 2000 roku na pokazie Chloe została uderzona ciastem tofu, w odwecie w czasie świąt wraz ze swoim przyjacielem i wydawcą Ronem Galotti zrzucali z okna na członków PETA talerze ze świeżo wysmażonymi stekami.
Czy Anna Wintour jest Waszym autorytetem? Chętnie zobaczylibyśmy ją w Waszym wykonaniu na podrysie Lilla Lou. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz