08.10.2016

Art Academy: Ciemna skóraWitajcie, Lilla Girls!
Dziś nauczę Was, jak realistycznie narysować ciemną, afrykańską skórę. Nie jest to wcale trudne i podobnie jak w przypadku białej skóry, można przedstawić naprawdę wiele różnych odcieni. Nie musi być bardzo ciemna ani bardzo nasycona brązem - może być bardziej jak kawa z mlekiem czy w odcieniu cynamonowym, a w przypadku niektórych Afrykanek może nawet wyglądać na prawie zupełnie czarną z refleksami przydymionego brązu.
Coś, o czym musimy pamiętać - jeśli rysujemy dłonie lub stopy, ich wnętrze musi być jaśniejsze. Nie całkiem białe, oczywiście, ale najlepiej będzie to wyglądać jeśli narysujemy skórę w tym miejscu w takich kolorach, jakich użylibyśmy w przypadku białej kobiety. Im ciemniejsza skóra na całym ciele, tym bardziej wyraźny kontrast. Jest wiele ludzi, u których tej różnicy prawie nie widać - na przykład u Beyonce, która ma jasną, karmelową skórę.
Będziemy używać trzech lub czterech kredek. Najjaśniejszą będzie pomarańczowa, a potem przejdziemy w jasny i ciemny brąz.


1. Zacznijmy od tego, by poszerzyć nozdrza. Na obrysach Lilla Lou przeważają drobne, wąziutkie noski, które nie pasują nam do afrykańskich rysów twarzy. Weź więc pomarańczową kredkę i przedłuż nozdrza, kierując się w stronę policzków. Możesz od razu nadać kształt czubkowi nosa, decydując o tym, czy będzie szeroki i płaski, czy nieco bardziej trójkątny. Jeśli chcesz powiększyć usta, narysuj ich kontur ciemnobrązową kredką.
2. Zakoloruj całą skórę delikatnie na pomarańczowo. Chcemy jednak, by była bardziej nasycona niż gdybyśmy mieli rysować białą skórę, a więc nie kremowa, tylko blado pomarańczowa.
3. Zaznacz bardzo delikatnie jasnobrązową kredką kontury miejsc, w których będzie padać światło. Niech te obszary będą duże, ponieważ wewnątrz nich również będziemy przyciemniać do pewnego stopnia.
4. Weź najciemniejszą brązową kredkę i narysuj nią wyraźne kontury. Popraw tym kolorem również nos. Nie zapomnij o uszach, jeśli są widoczne na obrazku.
5. Tą samą kredką zacznij kolorować całą skórę oprócz wydzielonych wcześniej obszarów. Niech nie wyjdzie zbyt ciemna, najmocniej rysuj wokół samych konturów, by stworzyć cień. Im bliżej krawędzi, tym ciemniej. Pamiętaj o cieniu pod włosami, ustami i nosem.
6. Weź teraz jasnobrązową kredkę i jeśli chcesz dodać skórze więcej głębi i refleksów, nią również pokoloruj całą skórę. U mnie najciemniejsza kredka ma zimny, kawowy odcień, a jaśniejsza jest bardziej czekoladowa, więc dodałam ją dla ocieplenia odcienia skóry. Jeśli jednak nie potrzebujesz niczego zmieniać, tą jaśniejszą kredką zacznij delikatnie zaciemniać obszary, w których ma padać światło. Zaczynaj od brzegów, starając się jak najlepiej połączyć oba odcienie, a coraz jaśniej koloruj wokół miejsc, gdzie będzie największy odblask - samych odblasków nie koloruj.
7. W przypadku ciemnej skóry bardziej będzie widać kierunek rysowania i fakturę kredki niż na jaśniejszej postaci, więc teraz masz szansę wacikiem rozetrzeć całą pracę, by kolory wyglądały bardziej gładko. Przyciśnij go mocno do kartki i rozmaruj całą powierzchnię skóry. Możesz też najjaśniejsze miejsca powycierać lekko gumką, jeśli chcesz uzyskać efekt bardzo błyszczącej skóry. Nie jest to jednak konieczne. Powycieraj też wszelkie smugi poza konturami, jakie mogły zrobić się przy rozcieraniu wacikiem.
8. Na koniec podkreśl mocniej kontury. Możesz użyć do tego mocno zatemperowanej kredki lub nawet czarnego długopisu, jeśli Twoja modelka ma bardzo ciemną skórę lub po prostu chcesz, by obrys był bardziej widoczny. Teraz możesz zrobić włosy, usta i ubranie oraz inne elementy rysunku.Twoja egzotyczna modelka jest już gotowa. Ta metoda różni się troszkę od rysowania białej skóry, ponieważ więcej nacisku kładziemy na podkreślanie cieni i gradient między najjaśniejszymi a najciemniejszymi elementami. Możemy ją stosować także do zwariowanych prac o tematyce fantasy, robiąc skórę na przykład ciemnozieloną lub granatową.
Mam nadzieję, że ten tutorial jest dla Was pomocny, inspirujący i że podzielicie się wynikami swojej pracy w galerii Lilla Lou!

7 komentarzy:

 1. Anonimowy7:12 AM

  WOW ŚWIETNY PORADNIK UDAŁO MI SIĘ

  OdpowiedzUsuń
 2. O której będzie art academi online?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 12-14, adruga grupa 15-17, ale dopiero w następną sobotę.

   Usuń
 3. Uuu szkoda ze w następną

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonimowy9:09 AM

  Szkoda że nie 10 - 12 :/ Mam właśnie przerwę w zajęciach w szkole muz.

  OdpowiedzUsuń
 5. Maltynko kiedy dodasz relacje z spotkania art academy kiedy mósiałyśmy przerysować strój :)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak będę miała chwilkę to dodam obie ostatnie relacje.

   Usuń