27.07.2013

Projektuj z Dampirką: cieniowanie

Hejka! Może już zauważyliście, że cieniowanie występuje prawie we wszystkich rysunkach i obrazach. Pokazuje nam głębię i trójwymiarowość dzieła. Większości z Was na pewno sprawia to trudność. Być może Wam nie wychodzi albo nigdy nie próbowaliście cieniować. Dzisiaj chcę pokazać Wam jak się tego nauczyć i jak dobrze wycieniować swoje projekty. Mi to już w ogóle nie sprawia trudności.


Cieniowanie powinno być delikatne. Polega ono na przejściu z ciemnego koloru do jasnego tak, aby nie było widać między nimi granicy.Na początku wypełnij całą powierzchnię delikatnie jasnym kolorem. Potem stopniowo przyciemniaj.Postaw sobie np. jabłko na biurku i z jednej strony podświetl je lampką. Weź kartkę i ołówek. Narysuj jabłko i spróbuj pocieniować je tak, aby wyglądało jak to przed tobą (najlepiej przećwicz to jak będzie ciemno, bo wtedy widać wyraźnie cienie). Możesz też skorzystać z tego filmu:Na rysunku poniżej są pokazane jabłka w różnym oświetleniu. Widać gdzie jest cień, a gdzie go nie ma.


Podobnie cieniuje się kredkami, ale dobiera się do nich różne inne kolory np. jak cieniujesz żółtymi kredkami dobierz do nich jasną brązową kredkę, a gdy cieniujesz rude włosy użyj żółtego, pomarańczu i czerwieni. W doborze kolorów do cieniowania pomoże Wam ta tabela. Pokazuje różne przejścia kolorów.Nie wiesz jak wycieniować modelkę? Pooglądaj różne gazety z modelkami, popatrz na projekty przykładowe w szkicownikach lub postaw sobie, tak jak jabłko, lalkę. Tu wszędzie można zaobserwować jak pada cień na postać i przerysować na swój projekt. 

Wciąż uważasz, że cieniowanie nie jest potrzebne? Spójrz poniżej na dwa te same projekty wykonane przeze mnie. Jeden jest wycieniowany, a drugi tylko pomalowany.
Pierwszy projekt wygląda trójwymiarowo. Tak jakby był grafiką komputerową i był już w szkicowniku. Drugi wygląda sztucznie, płasko. Dlatego właśnie trzeba cieniować swoje prace.

Na początku cieniowanie może sprawiać Wam trudność, ale po paru ćwiczeniach na pewno się tego nauczycie. Życzę powodzenia :)

3 komentarze:

 1. Anonimowy8:23 PM

  Dampirko jestes najlepsza!Kiedy pojawia sie twoje
  nastepne lekcje?NIE MOGE SIE DOCZEKACCCCCCCC!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonimowy3:34 PM

  jestem chłopakiem z twojej szkoły kocham cie

  OdpowiedzUsuń
 3. Genialne cieniowanie, jestem zachwycona!

  OdpowiedzUsuń